Anasayfaİletişim
  • Kemal Özer Kimdir?
  • Makaleler
  • Fotoğraflar
  • Videolar
  • Kitaplar
  • Programlar
Konya’da doğdu. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalıştı. Bilişim firmalarında yöneticilik yaptı. Halen Yeni Söz Gazetesi’nin Genel yayın Yönetmenliği görevini yürüyor. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Başkanı. Yayınlanmış 8 kitabı var. Yeni Söz’de ve çeşitli mecmualarda yazıyor. 2014 FETA ‘Emanet’ ödülüne layık görüldü.

Yediklerimizin içinde NE var?

Hakkında Yazılanlar30 Kasım 2012 Cuma

Gazetesiz.com yazarı Metin Mustafa Akgün 'Yediklerimizin içinde N(E) var?' kitabını kaleme almış. Yazarı kıymetli değerlendirmeleri için teşekkür ederiz. İşte o değerlendirme:

Her gün yaşamsal olarak faaliyetlerimizi devam ettirmek için bir şeyler yiyoruz içiyoruz. Toplumca zararlı olanlarını hariç bırakarak (sigara,alkol gibi) normal yada yenilmesinde sakınca görülmeyen besinlerin aslında besin olmaktan nasıl çıkarıldığını yada sağlıksız hale hatta zararlı hale getirildiğini dikkatli bakmasak da artık sık sık görmekteyiz. Meyveler çabuk sararsın diye gazlanıyor sonra dayansın diye parafinleniyor. Paketli yiyecekler sanki bir şampuan gibi olmuş her yanı katkı maddeleri ile dolmuş durumda lezzetini artırmak ya da dayanıklılık katmak için. Üzerinde şekersiz diye yada doğal diye geçen meyve suları yada diğer içeceklerin aslında bir meyve ile pek bir bağlantısının kalmayıp endüstriyel bir sıvı haline getirildiğini görmekteyiz.

Zaman zaman gazetelerde ya da yayınlarda şu madde kanserojenmiş kodu da şuymuş gibi haberler okumaktayız. Ama bunlar giderek artıkça hem akılda tutmak hem de sakınmak zorlaşıyor. Tüm bunlar aslında söylenil daha fazla zarara sebep olmakta yaşantımız açısından.

Tam bu noktada derli toplu ve taşınabilecek formda hazırlanmış olan Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer ‘in “Yediklerimizin İçinde N(E) Var?” isimli bu yeni kitabında, endüstriyel yiyeceklerin janjanlı paketlerinin üzerinde mini minnacık puntolarla yazılan E kodlu katkı maddelerini inceliyor. A’dan Z’ye tüm katkı maddelerinin hangi kaynaktan elde edildiğini, hangi tip yiyeceklerde kullanıldığını ve risklerini anlatıyor. Cebe girecek boyutta ama detaylı hazırlanan bu kitapta özetle yazar ”Beslenme, şefkatli anne ellerinden market raflarını ‘süsleyen’ sentetik gıdaların insafına terk edildiğinden beri sağlığımız da bozuldu. Gıda sektörü son derece rasyonel: Daha çok kazanmak için ne gerekiyorsa yapıyor. Yiyeceklerin tabiî hallerine tahammül edemiyorlar! Çünkü bizim için sağlık demek olan bu tabiîlik onlar nezdinde pek ‘para’ etmiyor. Büyük üreticiler ve onların emrindeki mühendisler, gıdaların raf ömrünü mümkün olduğunca uzatmak, bozulmalarını engellemek, rengini cazip kılmak, tadını değiştirmek, hacmini artırmak için gece gündüz çalışıyorlar. Bu ‘yapay’ değişimi sağlamak için de ‘katkı maddeleri’ kullanıyorlar. Ama ‘küçük’ bir sorun var: Bu katkı maddeleri hem sağlığımızı, hem de insanlığın geleceğini çok ciddi şekilde tehdit ediyor.”diyor.

Artık alışverişe çıkarken bu yaşamsal kitabı da yanınıza alın. Yiyeceklerin etiketlerini dikkatlice okuyup, içindeki katkı maddesinin ne işe yaradığını (ya da hangi hastalıklara yol açtığını) bu kitaptan öğrenebilirsiniz. Ya da bunlara aldırmadan alışverişe devam edip bir gün hasta olduğunuzda neden diye sorma hakkından vazgeçebilirsiniz. Çünkü yediklerimiz bize ya iyi ediyor ya da hasta ediyor.

Seçim bizim bugün ya doğru yiyecekleri seçmek ya da yarın onlarca hastalıkla yüzleşmek!


Kaynak:

 

 

İsim
Mail
Mesaj
Doğrulama: 2789270
 

ercüment yıldırım | 06.12.2012 19:08:24 bugün açıklanan tarım bak. listesi yazarı ne kadar haklı çıkarıyor. (NOT: Bakanlık büyük firmaların ayıbını örtmek için küçükler üzerinden şob yapıyor. Bizim için açıklamalarının hiçbir değeri yok)

Hikmetli Kıssalar Gençlere Hisseler
'Gülen Şeytanlar Tarihi' kitapçılarda
İyi Gıda Kötü Gıda
مكائد أبالسة الطعام Şeytan Ye Diyor'un Arapça baskısı çıktı
Şeytan Çıplak
Hangi Suyu İçmeli?
Ramazan Kitabı
Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler
Yediklerimizin İçinde N(E) Var?
Müslüman'ın Diyeti
İletişim
Şeytan Ye Diyor - İnsan Ne Yemeli Ne Yememeli?
Deccal Tabakta

Moral Fm'de: İyi gıda iyi gelecek

+ Devamı


TVNET Sağlık Raporu'ndayız

+ Devamı


Kontv'de Düzlem programının konuğuyuz

+ Devamı


TV24'de küresel tuzakları konuşuyoruz

+ Devamı


Sultanbeyli'de konferans ve imza

+ Devamı


8 Ekim 2018 Ankara KAGEM Konferansı

+ Devamı


İFAM'da gençlerle buluştuk

+ Devamı


Ömer Öztürk Talebe Yurdunda konferans

+ Devamı