Anasayfaİletişim
  • Kemal Özer Kimdir?
  • Makaleler
  • Fotoğraflar
  • Videolar
  • Kitaplar
  • Programlar
Konya’da doğdu. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalıştı. Bilişim firmalarında yöneticilik yaptı. Halen Yeni Söz Gazetesi’nin Genel yayın Yönetmenliği görevini yürüyor. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Başkanı. Yayınlanmış 8 kitabı var. Yeni Söz’de ve çeşitli mecmualarda yazıyor. 2014 FETA ‘Emanet’ ödülüne layık görüldü.

Katkı maddeleri Neşter'de

Videolar3 Temmuz 2012 Salı


Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer, Kanaltürk'te yayınlanan ve Mehmet Aydın'ın sunduğu Neşter progamında yanıtlıyor.
 


ÖNEMLİ NOT:

Bu programa telefonla katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohum Daire Başkanı; "Çiftçi kendi tohumunu kullanamıyor diye bir şey kesinlikle böyle bir şey yok." deyince "Piyasaya satılabilir mi" sorusuna "Elbette satabilir. Zaten çiftçi ekmişse tohum tescillidir" diye cevap verdi. Asıl sorunda "çiftçi ekmişse tohum tescillidir" cümlesinde gizlidi. Çiftçi tescilli olmayan tohumla tarım yapamaz. Yapmasına izin vermezler. Çünkü çiftçinin yohum yetiştirip satılmasına izin verilmez. 

Videonun sonlarına doğru olan ilgili bölümü aşağıdaki bilgiler çerçevesinde izlemek daha yararlı olacaktır.

Özetle Türkiye'de tescilli olmayan tohum ticareti aşağıdaki gibi bu ülkede yasaktır.

Resmi gazetenin 08/11/2006 tarih ve 26340 sayılı nüshasında yayınlanarak yüyürlüğe giren '5553 Sayılı TOHUMCULUK KANUNU' Daire Başkanını şöyle tekzip ediyor:

Madde 5 - Bakanlık tarafından, bitkisel ve tarımsal özellikleri belirlenerek sadece kayıt altına alınan çeşitlere ait tohumlukların üretimine izin verilir.

Madde 7 - Yurt içinde sadece kayıt altına alınmış çeşitlere ait tohumlukların ticaretine izin verilir.

Madde 12

    f) Çeşidin kayıt altına alınmasında belirlenen niteliklere uygun olmayacak şekilde yanıltıcı tanıtım ve reklam yaparak,

    Satanlar, dağıtanlar, satışa ve dağıtıma arz edenler veya şahsî ihtiyacından fazlasını ticarete konu olacak kadar elinde bulunduranlara onbin Yeni Türk Lirası idarî para cezası verilir. Fiilin tekrarı halinde beş yıl süreyle faaliyetten men edilir. Bu tohumluklara Bakanlık tarafından el konulur ve bu tohumlukların müsaderesine sulh ceza mahkemesince karar verilir. Müsadere edilen tohumlukların imha edilmesine karar verildiği takdirde, imha işlemi masrafları bu fiilleri işleyenlere ait olmak üzere, Bakanlık tarafından gerçekleştirilir.

    Bakanlıktan yetki almadan tohumluk yetiştiren, işleyen, satışa hazırlayan, dağıtan veya satan kişi veya kuruluşlara, 10  bin Türk Lirası idarî para cezası verilir. Fiilin tekrarı halinde para cezası iki kat olarak uygulanır. Bu tohumluklara Bakanlık tarafından el konulur ve bu tohumlukların müsaderesine sulh ceza mahkemesince karar verilir. Müsadere edilen tohumlukların imha edilmesine karar verildiği takdirde, imha işlemi masrafları bu fiilleri işleyenlere ait olmak üzere, Bakanlık tarafından gerçekleştirilir.

Bir başka yasaklama ise "5042 Sayılı YENİ BİTKİ ÇEŞİTLERİNE AİT ISLAHÇI HAKLARININ KORUNMASINA İLİŞKİN KANUN"da görülür.

Butün bu yasa hükümleri ve bu linkteki uygulama bile Daire başkanın kamuoyunu nasıl yanılttığını açık seçik ortaya koymaktadır.

İsim
Mail
Mesaj
 

İyi Gıda Kötü Gıda
Şeytan Ye Diyor'un Arapça baskısı çıktı
Şeytan Çıplak
Hangi Suyu İçmeli?
Ramazan Kitabı
Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler
Yediklerimizin İçinde N(E) Var?
Müslüman'ın Diyeti
Şeytan Ye Diyor - İnsan Ne Yemeli Ne Yememeli?
Deccal Tabakta

TVNET'te gündemi değerlendiriyoruz

+ Devamı


Ülke Tv'de Belçika saldırısını değerlendiriyoruz

+ Devamı


Akit tv'de terör türlerini konuşuyoruz

+ Devamı


Ülke Tv'de gündemi değerlendiriyoruz

+ Devamı


Canan Karatay'la Ümraniye'de idik

+ Devamı


Her haftasonu Bayezit Kitap Fuarında imza

+ Devamı


12 Haziran'da Başakşehir'deyiz

+ Devamı


İzmit Kitap Fuarında imza

+ Devamı