Anasayfaİletişim
  • Kemal Özer Kimdir?
  • Makaleler
  • Fotoğraflar
  • Videolar
  • Kitaplar
  • Programlar
Konya’da doğdu. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalıştı. Bilişim firmalarında yöneticilik yaptı. Halen Yeni Söz Gazetesi’nin Genel yayın Yönetmenliği görevini yürüyor. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Başkanı. Yayınlanmış 8 kitabı var. Yeni Söz’de ve çeşitli mecmualarda yazıyor. 2014 FETA ‘Emanet’ ödülüne layık görüldü.

Guinnessciler, Tarım Bakanı’nı niye görmüyor?

Makaleler29 Mayıs 2011 Pazar

Başbakan Erdoğan, Kadın ve Aileden sorumlu Bakan Selma A. Kavaf’ı aday bile yapmadı. Buna karşın, ülkeyi huzursuz eden uygulamaların sorumlusu Tarım Bakanı ise Diyarbakır’dan liste başı adayı.
‘Kuş gribi’ masalı sürecinde, astronot kıyafetleri giymiş kişilerce yapılan ilaçlama ve hayvan katliamı sonrasında, bu ülkenin yüzyıllardır aktara geldiği tavuk türleri ortadan kaldırıldı. Yerini, Bush ailesinin genetiği değiştirilmiş tescilli tavukları aldı.
 
TÜİK’in verilerine göre; çok değil 20 yıl önce, 12 milyon olan büyükbaş 8 milyona, 51 milyon olan küçükbaş hayvan stoku ise 26 milyona geriletildi. Birinci tablodaki veriler, daha fazla yoruma gerek bırakmayacak şekilde gerçeği olanca çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.
 
1991 / 2005-2011 ARASI HAYVANCILIK DEĞİŞİMİ
Tür
1991
2002
2005
2.009
 
Büyükbaş
12.339.073
9.924.575
10.631.405
8.216.831
ad.
Küçükbaş
51.196.538
31.953.800
31.821.789
26.877.793
ad.
 
Türkiye son bir yılda 350 binden fazla sığır, 200 bin dolayında koyun ve 100 bin ton civarında sığır eti ithal etti. Birileri zengin oldu fakat et fiyatları yine düşmedi.
 
Türkiye’yi; Bulgaristan, Yunanistan, Estonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Avustralya, Brezilya, Uruguay gibi ülkelere muhtaç etmek, elbette büyük bir “başarı” ve birinci sıradan aday yapılmayı ve hatta tekrar bakan yapılmayı gerektirir.
 
Bundan 20 yıl önce, dışarıdan bir gram tohum satın almayan Türkiye, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın verilerine göre, bugün yılda 1,5 milyar dolarlık tohum ithal eden bir ülke haline getirildi. Bu “başarı(!)” değil de, nedir?
 
TÜRKİYE TOHUM İTHALAT VE İHRACATI
 
2009
2010
 
İhracatımız
17.618.000
161.308.971
Dolar
İthalatımız
132.214.000
1.489.549.847
Dolar
 
Son beş yılda, bu ülke de tahıl üretimi yüzde 11, sebze yüzde 2,5 oranında azaldı. Son bir yılda ise tohum ithalatı 11 kat arttı. 2006’dan bu yana köylünün ürettiği tohumu satması bile yasak. Bu bir başarı rekorudur ve bu rekoru Guinnessciler mutlaka görmeli.
 
2005-2011 ARALIĞI TARIM VERİLERİ
 
2005
2010
 
Tahıl
36,75
32,7
milyon ton
Sebze
26,65
26
milyon ton
Meyve
14,72
16,6
milyon ton
 
Bütün bu verilere rağmen, birileri kızabilir. Haklarıdır. O kimselere, Başbakan Erdoğan’ın 19 Ekim 2010’da Ak Parti grup salonundaki; “Mehdi bey, bana bildiğim matematiği unutturdun! Bu dağıttığın tablodaki rakamlar, çelişkilerle dolu. Ben, matematik bilgimi mi unuttum diye düşündüm. Böyle tablo mu olur?” sözlerini hatırlatmakla yetinelim.
 
* * *
 
Seçim sürecinde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’da ‘Karatay Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi’ kurulacağının müjdesini(!) veriyor. Davutoğlu diyor ki; “Başdanışman hatta bakanlığımın ilk dönemlerinde beni övenler şimdi eleştiriyor. Siyaset böyle bir şey...”
 
Özellikle Libya ve Suriye konularında önemli hataların olduğu bir dış politikanın patronunun sürekli övülmeyi bekliyor olması ciddi bir hata. Hayvancılığı sanayicilik olarak algısı ise tarihi bir yanılgı...
 
Hayvancılığın ve dolayısıyla tarımın aynı zamanda bir dış politika meselesi olduğundan asla kuşku duyulmamalı. Ancak bu vesileyle Ahmet Bey’e ‘Hayvancılık ne zamandan beri endüstri oldu? Hayvanlar ne zamanda beri meralarda değilde, sanayi tesislerinde yetiştirilir oldu?’ diye sormak gerekiyor.
 
Endüstriyel bir ürüne dönüştürülen tavukçuluktan sonra, hayvancılığında köylünün elinden alınıp, tröstlere hibe edilmesi, Somali ve Hindistan’ın yakın tarihini hiç okunmadığının göstergesi. Hayvancılık merada değil de, ‘hayvan hapishaneleri’nde yapılan bir işe dönüştüğünde, bu ülkenin kırsalında ve köyünde yaşam sona erer.
 
Köyünde karnını doyuramayanları, varoşlara, oradan da kahvehanelere taşırsınız. Sonra issizlik, hırsızlık, cinayet, tecavüz sair tüm olumsuzluklar sizi bekliyor olur. Köylere bile ruhsuz beton TOKİ evleri yaparsanız, insanınızı modernizmin tek tip yaşam kumpasına yem edersiniz.
 
Meralarınızdaki sağlıklı otlar boşu boşuna kururken, hayvanlarınız için dünyanın diğer ucundan GDO’lu soya ve mısır ithal edersiniz. Bunun neticesi sağlıksız hayvan yaşamı ve sağlıksız besinler. Sonrası tamamı hasta bir toplum, on milyarlarca dolar ilaç ve tedavi gideri.
 
Ak Parti’nin seçim beyannamesinde 8 yıllık icraatı sayıp dökmenin ötesinde, geleceğe dair hiçbir vaat ve proje yok. Diyorlar ki ‘yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı.’ Yaptıkları teminatsa, tarım tablosu ortada. Bu tarım politikası sürdüğü müddetçe, ‘hedef 2023’de tabiî tohumların tümünü kaybettiği için, tohumda tümüyle tröstlere bağımlı hâle gelmiş, bunun yanı sıra daha çok et veya hayvan ithal eden, daha az üretip daha çok tüketen, tarım alanları ve hayvancılığı küresel kartellere geçmiş, köyler tümüyle boşalıp, şehirler işsizlikle dolmuş bir ülke bizi bekliyor olacak.
 
Bir Dışişleri Bakanı’nın, hayvancılıkla ilgilenmesi çok önemli. Ama bu ilgi, Tarım Bakanı’nın yanlış adımlarına destek vererek değil, küresel politikaları doğru okuyarak yapılmalıydı. Davutoğlu, Kissinger’i okuyup aksini yapsa, bu ülke için yeter de artar.
 
www.twitter.com/ozerkemal
 

Bu makale Dünyaya Yeni Söz Gazetesi'nde 29.05.2011 tarihinde yayınlanmıştır.


İsim
Mail
Mesaj
Doğrulama: 62106
 

Hikmetli Kıssalar Gençlere Hisseler
'Gülen Şeytanlar Tarihi' kitapçılarda
İyi Gıda Kötü Gıda
مكائد أبالسة الطعام Şeytan Ye Diyor'un Arapça baskısı çıktı
Şeytan Çıplak
Hangi Suyu İçmeli?
Ramazan Kitabı
Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler
Yediklerimizin İçinde N(E) Var?
Müslüman'ın Diyeti
İletişim
Şeytan Ye Diyor - İnsan Ne Yemeli Ne Yememeli?
Deccal Tabakta

Moral Fm'de: İyi gıda iyi gelecek

+ Devamı


TVNET Sağlık Raporu'ndayız

+ Devamı


Kontv'de Düzlem programının konuğuyuz

+ Devamı


TV24'de küresel tuzakları konuşuyoruz

+ Devamı


Sultanbeyli'de konferans ve imza

+ Devamı


8 Ekim 2018 Ankara KAGEM Konferansı

+ Devamı


İFAM'da gençlerle buluştuk

+ Devamı


Ömer Öztürk Talebe Yurdunda konferans

+ Devamı