Anasayfaİletişim
  • Kemal Özer Kimdir?
  • Makaleler
  • Fotoğraflar
  • Videolar
  • Kitaplar
  • Programlar
Konya’da doğdu. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalıştı. Bilişim firmalarında yöneticilik yaptı. Halen Yeni Söz Gazetesi’nin Genel yayın Yönetmenliği görevini yürüyor. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Başkanı. Yayınlanmış 8 kitabı var. Yeni Söz’de ve çeşitli mecmualarda yazıyor. 2014 FETA ‘Emanet’ ödülüne layık görüldü.

Dumb terminaller ve server

Makaleler15 Şubat 2014 Cumartesi

Dumb (dam/damb) terminalin ne olduğunu biliyorsanız, serverın ne olduğunu zaten bilirsiniz. Dumb için sözlüğe baksanız da, Türkçe anlamı bizim meramımızı izaha kabil değil.

Büyük yapılarda hem riski azaltmak, hem de maliyeti düşürmek için kullanıcılara ‘dumb terminaller’ alınır…
 
Dumb terminaller, sadece servera veri girişi yapacağınız bir klavye ve ana bilgisayarın sonuç ve emirleri ileteceği bir ekrandan oluşur.
 
Bunların merkezden bağımsız hafızası olmadığından veri işleme özelliği yok. Yapabileceği tek şey, serverin talimat ve çıktılarına harfiyen uymak.
 
Yani ‘yat’ diyorsa yatmak, ‘kalk’ diyorsa kalkmak. Hafızası olmadığı veya bağımsızlığını kaybettiği için düşünemez, akledemez. Neyin iyi, neyin kötü olduğunu bil(e)mez. Sadece ana bilgisayarın çıktısını yansıtır.
 
Serverin fişini çektiniz mi, damb kapkara bir ekrana dönüşüverir.
 
Mesela, server “Erdoğan kötü”dür diyorsa, o “ne münasebet, o iyi biridir” diyemez. “Peygamber geldi” diyorsa, itiraz edemez, “sen geldi diyorsan geldi” demek zorunda.
 
Bana vahiy geliyor” desen, onun ekranında da o gözükür. “Peygamberlik müessesi kapandı, sana vahiy nasıl gelsin?” diye soramaz.
 
Doğru da, yalan da olsa fark etmez, verileri bana gönder, bu verilerle ülkeyi, milletin geleceğini darmaduman edeceğiz” desen, aptallığına doymayasıca “böyle şey mi olur” demez.
 
Üstüne bir kamera takıp, “git kimin ne kadar mahremi varsa kaydet” dersen, ramı/beyni olmadığı için “öyle şey mi olur, başkasının yatak odası görüntülenir mi” diyecek bir iradeye sahip değil.
 
Serverdan sinyal giderse çalışır, gitmezse trene bakar gibi bön bön bakar.
 
Üstüne bomba bağlayıp, “git meydanda patlat” desen, yapar.
 
Harama helâl, helâle haram desen, “ben servermiyim nereden bileyim, serverin bir bildiği vardır” diye itiraz edemez.
 
Servera yanlış yazılım yüklenmiş olabilir mi?” diye, olmayan aklından geçiremez.
 
Bakın çağ değişti, virüsü var, solucanı çıktı, hackerlar revaçta, servere korsanlar girmiş olabilir” deseniz ve bunun için milyonlarca delil gösterseniz inandıramazsınız.
 
Hadi format çekelim deseniz, format atacak diski ve hafızası yok. Onlarda sadece bir kez kaydedilip bir daha silinemeyen rom bulunur, o kadar!
 
Dumbla server arasında eskiden koaksiyel, Cat5, Cat6 kablolar vardı. Sonra fiber çıktı, hatta artık kablosuz bile haberleşebiliyor. Fiber dediğinizde 30-40 bin tünel çıkar karşınıza. Hangi delikte, bul bulabilirsen. Hele saf olanlar, bu kaosta nereden bulsun bunu.
 
Birde yüksek güvenlik protokolleri kullanıyor ise, illâki parolayı bilmeniz gerek. Çözmek için mücadele şart. Bu protokol siz ilerledikçe kendini imha eden türdense, iş hayli güçleşir.
 
Gayrı ne desek boş... Anlayan anladı!
 
Bu arada bir de uzaktan yönetilebilen switchler var. Artık bunlara “imam” mı deniliyor ne?
 
Server açısından önemli olan, yazılımın kodları… Mesela yazılım ‘Tavistock’ da yapılmışsa, alfabesi teslise aitse, operatör Roma, RAND veya CFR’dense, ekranın besmele ile açılması, rüyadan rüyaya koşması sonucu değiştirmez.
 
Routerlardan hiç söz etmediğimin farkındayım. Onları çözebilmek için barındırıldığı FBI’a yakın olmak gerekiyor.

facebook.com/kemalozercom
twitter.com/cankemalozer
 
OKUNACAK KİTAPLAR
Müfredât
Rağıb El İsfehanî
Kur'an Kavramları Sözlüğü
Çıra Yayınlarıİsim
Mail
Mesaj
Doğrulama: 8160424
 

cihan | 17.02.2014 13:51:52 çok basit bir yazı. belli kalıp ve şekiller üzerinden cemaate yöneltilen eleştiriler her defasında aynı söylemi verme adına yapılan tekrarlardan ibaret bir yazı... Araştırmacı kişiliğinize sağlık diyorum sadece... Aynı şeyleri bir çok yerde yalan yanlış veya doğru okuyoruz. artık bir keyfiyeti kalmadı bu metinlerin..Allah size daha nitelikli çıkarımlarda bulunacağınız yazıları yazmayı nasip etsin...amin

Özgür KAVRAK | 16.02.2014 15:40:05 Körü körüne bağlanmak, kuramdan sünnetten ilimden yoksun bireyler. Her şeyden önce eğitim sisteminizi iyibir musluman nasil yetistirilir seklinde dusunup yeniden şekillendirmeliyiz.

Güncel Yobaz | 16.02.2014 12:25:41 Görmeyen görmüyor, anlamayan anlamıyor. Haşhaşiliği bu kadar güzel anlatan bir yazı okumadım.

Mustafa Şimşir | 16.02.2014 02:23:39 super bir yazi tebrikler kemal bey

Kenan | 16.02.2014 02:20:59 server herhangi bir AĞ(Paralel bir ağda olabilir) üzerinde bir programı veya bir bilgiyi farklı kullanıcılara/sistemlere paylaştıran/(FBI,MOSSAD,MI6 gibi) dağıtan donanım veya yazılıma verilen genel isimdir. Burada temel nokta, sunucuların bir bilgisayar ağına bağlı olmasıdır...

Hayatın içinde her meseleye Kurani bir bakış açısıyla bakmaya çalıştığımızda herşeyi Allah-ü Teala bildiriyor;

Ve kul câel hakku ve zehekal bâtıl(bâtılu), innel bâtıle kâne zehûkâ(zehûkan). De ki: “Hak geldi, batıl yok oldu. Şüphesiz batıl, yok olmaya mahkûmdur.”

Allah yardımcınız olsun,sizi seven bir kardeşiniz.

osman avcı | 16.02.2014 02:20:59 Değerli Kemal Bey yazınızda biraz ümitsizliğe düştüm.Durum bu kadar vahim mi?

Ahmet Solak | 15.02.2014 21:52:05 Kemal bey yine döktürmüşsünüz.İnceden inceden iğnelemişsiniz Ayrıca hardware terminolojisine bu kadar aşina olduğunuzu bilmiyordum cuk diye lafı gediğine oturtmuşsunuz. Dediğiniz gibi Gayrı ne desek boş... Anlayan anladı!

Hikmetli Kıssalar Gençlere Hisseler
'Gülen Şeytanlar Tarihi' kitapçılarda
İyi Gıda Kötü Gıda
مكائد أبالسة الطعام Şeytan Ye Diyor'un Arapça baskısı çıktı
Şeytan Çıplak
Hangi Suyu İçmeli?
Ramazan Kitabı
Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler
Yediklerimizin İçinde N(E) Var?
Müslüman'ın Diyeti
İletişim
Şeytan Ye Diyor - İnsan Ne Yemeli Ne Yememeli?
Deccal Tabakta

Moral Fm'de: İyi gıda iyi gelecek

+ Devamı


TVNET Sağlık Raporu'ndayız

+ Devamı


Kontv'de Düzlem programının konuğuyuz

+ Devamı


TV24'de küresel tuzakları konuşuyoruz

+ Devamı


Sultanbeyli'de konferans ve imza

+ Devamı


8 Ekim 2018 Ankara KAGEM Konferansı

+ Devamı


İFAM'da gençlerle buluştuk

+ Devamı


Ömer Öztürk Talebe Yurdunda konferans

+ Devamı