Anasayfaİletişim
  • Kemal Özer Kimdir?
  • Makaleler
  • Fotoğraflar
  • Videolar
  • Kitaplar
  • Programlar
Konya’da doğdu. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalıştı. Bilişim firmalarında yöneticilik yaptı. Halen Yeni Söz Gazetesi’nin Genel yayın Yönetmenliği görevini yürüyor. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Başkanı. Yayınlanmış 8 kitabı var. Yeni Söz’de ve çeşitli mecmualarda yazıyor. 2014 FETA ‘Emanet’ ödülüne layık görüldü.

Çürümüşlük meselesi…

Makaleler6 Haziran 2012 Çarşamba

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın dünkü teşhirleri konusunda bir gazeteci meslektaşım arayıp, görüş istedi.

“AB uyum yasaları çerçevesinde domuz tüketiminin hayatımıza girdiği iddia ediliyor bu konuda siz ne dersiniz” deyince, kendimi tutamadım ve meslektaşıma dedim ki;  

Gıda konusunda gıda, ziraat mühendisleri ve akademik çevreler asla konuşmamalılar. Çünkü maalesef “endütriyalizm” daha çok onların gayretleriyle neşvünema buluyor.
 
(Görmeyenler beni mazur görsün) onlar “gıdayı teknik bir olgu” olarak görmekteler, hâlbuki gıda, sanıldığı gibi teknik bir mesele olmayıp, daha çok “politik” bir mesele halini çoktan almıştır.
 
Geleneksel tabiî gıda canlıların yaşam kaynağıdır. Oysa endüstrinin kimyasal gıdaları; (dini inançlarınızı hiçe sayması bir yana) ya hayat kalitenizi bozuyor, ya da yaşamınıza son veriyor.
 
Fıtratları gereği gıdalar temizdir. Lakin insan onu ticari çıkarına alet ettiği için metalaştırmakta, kirletmekte hatta yaşatan değil, öldüren bir maddeye dönüştürmekte. Gıda suçlarının önemli bir bölümü insan hakları ihlâli olup, en ağır cezalarla cezalandırılması gerekir.
 
Önüne geleni tüketen insanlar ve özelikle de siyasilerin, konunun politik/siyasi boyutunu kavramadan sorunu çözmeleri imkânsız. Bu sadece iktidarların sorunu değil, topyekûn bir insanlık sorunu haline gelmiştir.

Bugün bazı kimseler, Türkiye’nin gıda sorununu -özellikle de domuz mamulü içermesini- AB uyum yasalarına indirgemekteler. Bu doğru değil, hiç de bu kadar basit değil. Çünkü mesele sadece mevzuat sorunu değil, ondan daha fazla ahlak sorunudur.

Ne dünyada, ne de Türkiye’de domuz eti kullanımı yasak değil, yasak olan ürünün etiketine ‘domuz eti’ diye yazmamak veya domuz etini dana eti gibi satmaktır.
Yapılan teşhirler, domuz eti satıldığı için değil, domuz etinin dana etiymiş gibi satılması yüzündendir.

ANA SORUN ÇÜRÜMÜŞLÜK

Kabul etmeliyiz ki, Türkiye’de insanlar gıda konusunda son derece duyarsız, umursamaz durumdalar. Çünkü tüketicilerin milyonlarcası aynı zamanda üretici... Bunca yayına, bunca veriye, bunca bilgiye rağmen ne tüketmeme eylemi, ne de herhangi bir tepki ortaya konulmuyor. Demek ki “çürümüşlük”sadece üreticilerde değil, toplumun geneline has bir durum.

Tepki gösterenlerin önemli bir bölümü de, bir süre sonra kaldıkları yerden yollarına devam etmekteler. Bu umursamazlık sürdüğü müddetçe bize domuz eti de yedirirler, insan eti de.

Türkiye’deki cari gıda mevzuatı; Hıristiyan görünümlü sekülerist zihinle yapılmış bir mevzuat olup, hiçbir dinin hassasiyetlerini esas almaz ve korumaz. Onun derdi; ticari kâr, ekonominin büyümesi daha da önemlisi gizli politik amaca araç olması. Bu mesele bugünün iktidarına ait bir sorun değil, bugünün asıl problemi/faciası; mevcut iktidarca fark edilip değiştirilmeden sürdürülmüş olması…

MEVZUATLAR BÜYÜK SERMAYEYİ KORUYOR

Bugün özellikle 2012’de yapılan gıda mevzuatı ile küçük üreticiler faaliyet yapamaz hâle getirildi. Bu devam ederse, küçük üretici devlerin sigortalısı olmaya mecbur. Yani açık seçik bir küçük üretici düşmanlığı var. Oysa küçük üretici, Allah’tan korkmasa bile hukuktan korkar. Yapılan teşhirler göstermiştir ki, “büyükler(!)” ikisinden de korkmuyor.

DOMUZ, ET OLARAK SATILMIYOR…

Domuz algısındaki ana sorun; piyasadaki domuz ürünlerinin sadece et olarak satılıyor sanılması. Oysa bu büyük bir yanılgı…

Gıda katkı maddelerinin önemli bir bölümü domuzdan elde ediliyor. Bu katkıları dindarı da, ateisti de, küçüğü de, büyüğü de, kısaca ezici çoğunluk sorgusuz sualsiz kullanıyor.

Açıkça söylüyorum ki; neredeyse domuz menşeli gıda katkı maddesi girmemiş ürün, girenden daha az durumda. Domuzdan mamul katkı maddeleri; ekmekten pastaya, şekerden yoğurda, çorbadan meyve suyuna, şekerlerden ilaçlara kadar her yerde karşımıza çıkıyor.

TÜRKİYE’DE DE İYİYİ ÜRETMEK SUÇ, KÖTÜYÜ ÜRETMEKSE SERBEST

Ne yazık ki Türkiye’de de iyi üretmek suç, kötü üretmek ise serbest. Bir an “organik” etiketli ürünü “iyi” olarak kabul edelim. Oysa onu üretmek ağır prosedür ve daha büyük bir maliyet gerektiriyor. Üretim yapma iznini alabilmek için adeta servet ödemeniz şart.

Şayet sağlıksız ve kötü üretim yapmak isterseniz, bütün yollar açık olduğundan, bir beyanla üretim izni alırsınız. Böyle bir dünyada ‘iyilik suç,’ kötülük’ ise yasal kılıfla korunur hâle gelir ki, yaşadığımız şey tamda bu...

PEKİ, NE YAPMALI?

İlk
olarak, seküler Hıristiyan kültürünün ürünü mevzuattan bir an evvel kurtulmamız gerek.

İkincisi
,teşhir cezalarının yanı sıra ağır hapis cezaları getirilmeli.

Üçüncü
olarak, “Türkiye Denetim Kurumu” isimli bir özerk kurum kurulmalı ve bakanlıkların denetim yetkileri, tüm alanlarda örgütlenecek bu kuruma devredilmeli. Bu kurumun kurulları; üretici örgütleri, tüketiciler, yerel yönetimler, bakanlık temsilcileri, üniversiteler gibi temsilcilerden oluşmalı.

Dördüncü
ve belki de en önemlisi, bu ürünleri tüketen insanların içine düştüğü vurdum duymazlık ve umursamazlık hastalığına son vermeleri gerekliliği.

Muhabir arkadaşa söylemediğim bir madde ise, din adamlarının bu konuda bilgi edinmeden veya yanlış kaynaklardan yanlış bilgiler edinerek konuşma/yazma hastalığından ivedilikle kurtulmaları veya susmaları.

Bu konuda görüşlerini dile getirenlerden biri de saygıdeğer Prof Dr Hamdi Döndüren hoca. Gerçekten konunun detaylarına vakıf olmadan öyle fetvalar veriyor ki, insanı kahrediyor. Hamdi hocamızın iyi niyetinden asla kuşku duymam, ama gıdanın günümüzde kazandığı yeni boyutu, 7-8 yüzyıl önce kaleme alınmış eserlerdeki fetvalarla çözmenin imkânsızlığını hocamızın da görmesini diliyoruz.

Netice itibariyle sorun tümüyle politik bir sorun olup, Türkiye’de midesine domuz veya mamulü girmemiş kimse ne yazık ki yok gibi. Daha da vahimi bu hayvana ait ürünlerin tüketimi her gün artarak devam etmekte…
 
Elbette bugün gıdadaki tek sorun domuz değil. Lakin bu yaratık, özelde Müslümanların, genelde ise bütün İnsanlığın en büyük imtihanı ve bu imtihanı aşmadan başkalarını halletmemiz imkânsız.
 
Küfür bunu biliyor ve tüm kurgusunu buna göre yapıyor.

facebook.com/kemalozercom
twitter.com/cankemalozer 


İsim
Mail
Mesaj
Doğrulama: 5582197
 

abdullah | 02.07.2012 13:37:03 çok teşekkürler.en iyisi kendimizi doğal gıdalarla besleyip az yemek.

hayatcemresi | 19.06.2012 01:20:26 Domuz sadece gıdada değil, hayatımızın her alanında, midemize girdiği gibi evimize, eşyalarımıza,vücudumuza da dokunmuş,domuz içerikli ürünler, sabunlarda, duvar boyalarında çelik tencerelerimizin cilasında ve aklımıza gelmeyen bir çok üründe var, domuzla gerçekten imtihandayız.
işte konu ile ilgili bir link
http://www.ted.com/talks/lang/tr/christien_meindertsma_on_pig_05049.html

http://hayatcemresi2.blogspot.com/

sadık | 08.06.2012 12:21:14 duyarsızlık bizde hayat tarzı olmuş hocam, bilinçleniyoruz ama harekete geçmiyoruz ! Aydınlatıcı makalelerinizden dolayı teşekkürler. İnşallah kendimize geliriz bir gün..

Hikmetli Kıssalar Gençlere Hisseler
'Gülen Şeytanlar Tarihi' kitapçılarda
İyi Gıda Kötü Gıda
مكائد أبالسة الطعام Şeytan Ye Diyor'un Arapça baskısı çıktı
Şeytan Çıplak
Hangi Suyu İçmeli?
Ramazan Kitabı
Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler
Yediklerimizin İçinde N(E) Var?
Müslüman'ın Diyeti
İletişim
Şeytan Ye Diyor - İnsan Ne Yemeli Ne Yememeli?
Deccal Tabakta

Moral Fm'de: İyi gıda iyi gelecek

+ Devamı


TVNET Sağlık Raporu'ndayız

+ Devamı


Kontv'de Düzlem programının konuğuyuz

+ Devamı


TV24'de küresel tuzakları konuşuyoruz

+ Devamı


Sultanbeyli'de konferans ve imza

+ Devamı


8 Ekim 2018 Ankara KAGEM Konferansı

+ Devamı


İFAM'da gençlerle buluştuk

+ Devamı


Ömer Öztürk Talebe Yurdunda konferans

+ Devamı